[Angster; József]
* 07.07.1834, Kácsfalu, dnes Jagodnjak (Chorvátsko)
† 09.06.1918, Pécs (Maďarsko)
Narodil sa v rodine sedliaka nemeckého pôvodu. Učil sa za stolára u Josepha Haina v Essegu (Slovinsko). Výučný list získal 10. októbra 1853, potom sa vybral na vandrovku. R. 1856 prišiel do Viedne, kde od r. 1859 striedavo pracoval v organárskej dielni Petra Titza a Franza Ulmanna. Záujem o organy v ňom vzbudil organársky tovariš Schludt. Na jeho podnet pracoval od augusta 1863 do 19. augusta 1866 u chýrneho organára Aristida Cavaillé-Colla. Hoci bol zamestnaný ako stolár, do denníka si usilovne robil poznámky a nákresy. Neskôr sa neúspešne pokúšal nájsť prácu u organára Moosera v Salzburgu. Do Uhorska sa vrátil cez Bratislavu a Pešť. Usadil sa v Pécsi, kde vybudoval chýrnu uhorskú organársku dielňu. R. 1886 vydal knihu s názvom Az orgona, v ktorej sa zaoberá organom vo všeobecnosti. Zamýšľal napísať aj knihu o dejinách organa v Uhorsku, no tento plán nakoniec neuskutočnil. Neskôr pracoval so svojimi synmi. Dielňa zanikla až po druhej svetovej vojne.
Od r. 1867 pôsobil v Pécsi. Začínal skromne. Spočiatku pracoval sám a výbavu dielne tvorila len jedna hoblica. Vyrábal aj harmóniá a verklíky. Keď ho poverili stavbou dvojmanuálového, 24-registrového organa pre synagógu v Pécsi, prikúpil ešte dve hoblice a zamestnal troch robotníkov. Nástroj, na ktorom pracoval 13 mesiacov, odovzdal objednávateľovi 21. marca 1869. Organ vzbudil pozornosť aj medzi odborníkmi a odštartoval Angsterovu úspešnú kariéru. Do roku 1874 však musel kovové píšťaly kupovať zo zahraničia. Až vtedy sa mu totiž podarilo nadviazať spoluprácu s výrobcom kovových píšťal Martinom Rumpelom, ktorý predtým pracoval u Petra Titza vo Viedni. Od tej doby bol Angsterov podnik, až na výrobu jazykových píšťal, sebestačný a rozrástol sa na továreň, i keď stroje začal používať neskôr ako firma Rieger. Postupne sa jeho organy presadili na celom území Uhorska. Prvý organ na Slovensku postavil r. 1883 pre r. kat. kostol vo Včelinciach ako svoj 56. opus. Odvtedy pravidelne staval nové organy aj na Slovensku. Po prvej svetovej vojne sa dodávky na Slovensko prerušili, v malej miere sa znovu obnovili v rokoch 1938 – 1945, keď niektoré slovenské územia opätovne pripadli Maďarsku.
Angster spočiatku jednoznačne preferoval zásuvkové vzdušnice a mechanické traktúry. K niektorým novinkám však pristupoval s rešpektom a postupne sa stali základom jeho úspechu. Patrili medzi ne napríklad žalúziové skrine. Už v prvom opuse bol celý organ v žalúzii, dokonca nemal ani skutočné prospektové píšťaly, tie boli len namaľované na lamelách žalúzie. Druhý manuál stál v osobitnej žalúziovej skrini, takže na jeho registre sa vzťahoval dvojitý žalúziový efekt. Obľúbil si aj barkerovú páku na uľahčenie chodu mechanickej hracej traktúry pri veľkých organoch. Rovnako ho nadchli možnosti pneumatickej registrovej traktúry. Počiatky pneumatickej hracej traktúry sa objavujú až v r. 1893. Vtedy postavil dvojmanuálový organ do piaristického kostola v Trenčíne (opus 185). Kým manuálové vzdušnice majú ešte mechanické hracie traktúry, hracia traktúra pedála je už pneumatická. Pravdepodobne išlo o prvé použitie rúrkovej pneumatiky pri hracej traktúre v Uhorsku. Krátko nato postavil 10-registrový organ pre ev. a. v. kostol v Rimavskej Sobote (opus 199), kde už naplno uplatnil pneumatické traktúry. Pôvodne mal organ skriňové vzdušnice, na ktoré mal patent Angsterov spolupracovník Bruno Göbel. Skriňové vzdušnice sa však ukázali ako nespoľahlivé a Angster ich musel po roku vymeniť za zásuvkové. Obdobný, aj keď väčší organ postavil tiež pre r. kat. kostol v Szolnoku (Maďarsko). Aj tu sa však vyskytli problémy so spoľahlivosťou organa, i keď zvuk bol údajne vynikajúci. Po r. 1900 aj uňho začali prevládať pneumatické kužeľkové alebo výpustkové vzdušnice. Zásuvkové vzdušnice s mechanickými traktúrami upadli do zabudnutia.
Bánovce nad Ondavou – ref. kostol
Banská Bystrica – Stred – Kostol Nanebovzatia Panny Márie
Štvormanuálový organ s pedálom IV / P / 59/54 (12+9+11+12+15/10) *
Dolné Semerovce – Kostol sv. Jána Krstiteľa
Gemerská Hôrka – ref. kostol
Košice – Staré Mesto – Katedrála sv. Alžbety
Kráľovský Chlmec – ref. kostol
Liptovský Trnovec – Kostol Ducha Svätého
Malé Trakany – ref. kostol
Panické Dravce – Kostol Najsvätejšej Trojice
Plavecký Mikuláš – Kostol sv. Mikuláša
Radnovce – ref. kostol
Rimavská Sobota – kostol ev. a. v.
Rimavská Sobota – ref. kostol
Stará Halič – Kostol sv. Juraja
Štiavnické Bane – Kostol sv. Jozefa
Trenčín – Stred – Kostol sv. Františka Xaverského
Veľká nad Ipľom – Kostol Všetkých svätých
Veľké Lovce – Mariánska Čeľaď – Kostol Materstva Panny Márie
Veľký Horeš – ref. kostol
Vígľašská Huta-Kalinka – Kostol sv. Martina
Vinodol – Horný Vinodol – Kostol Ružencovej Panny Márie
Andovce; okres Nové Zámky, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol sv. Rozálie, 1914, op. 908 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), pneumatická kužeľka.
Banská Bystrica; okres Banská Bystrica, Banskobystrický kraj, r. kat. farský Kostol Panny Márie Nanebovzatej, 1891, op. 158 – dvojmanuálový 20-registrový organ s pedálom, postavený do organovej skrine M. Podkonického (zanikol začiatkom 40. rokov 20. storočia).
Bánovce nad Ondavou; okres Michalovce, Košický kraj, r. kat. kostol, 1898, op. 294 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), mechanická zásuvka.
Bešeňov; okres Nové Zámky, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol Narodenia Panny Márie, 1906, op. 537 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom (7+1), vzdušnice majú registrové kancely, traktúry sú pneumatické.
Betlanovce; okres Spišská Nová Ves, Košický kraj, r. kat. kostol, 1913, op. 858 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom.
Brezina; okres Trebišov, Košický kraj, r. kat. kostol, 1911, op. 765 – jednomanuálový organ s pedálom.
Číž; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, ref. kostol, 1910, op. 720 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), vzdušnice majú registrové kancely, traktúry sú pneumatické
Detva; okres Detva, Banskobystrický kraj, r. kat. kostol, 1916, op. 971 – dvojmanuálový 12-registrový organ s pedálom.
Diakovce; okres Šala, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol Panny Márie Nanebovzatej, 1941, op. 1220 – dvojmanuálový 25-registrový organ s pedálom (9+10+6), pneumatická kužeľka.
Dolná Seč; okres Levice, Nitriansky kraj, ref. kostol, 1897 – jednomanuálový organ s pedálom (nezachoval sa).
Dolné Saliby; okres Galanta, Trnavský kraj, r. kat. Kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa, 1916, op. 966 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), pneumatická kužeľka.
Dolné Semerovce; okres Levice, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol sv. Jána Krstiteľa, 1899, op. 315 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), mechanická zásuvka.
Dolný Pial; okres Levice, Nitriansky kraj, r. kat. farský Kostol Nanebovstúpenia Pána, 1900, op. 319 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), mechanická zásuvka. (Aj keď nástroj obsahuje Angsterov firemný štítok a uvádza sa v katalógu, ide len o prestavbu organa K. Klöcknera z r. 1851.)
Domadice; okres Levice, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol Obrátenia sv. Pavla, 1907, op. 595 – jednomanuálový 5-registrový organ s pedálom (4+1), vzdušnice majú registrové kancely, traktúry sú pneumatické.
Farná; okres Levice, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol sv. Petra a Pavla, 1904, op. 465 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), mechanická zásuvka, postavený do organovej skrine K. Klöcknera.
Gemerská Hôrka; okres Rožňava, Košický kraj, ref. kostol, 1912, op. 771 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), vzdušnice majú registrové kancely, traktúry sú pneumatické.
Gočovo; okres Rožňava, Košický kraj, kostol ev. a. v., 1909, op. 682 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1).
Hnúšťa; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, kostol ev. a. v., 1907, op. 580 – dvojmanuálový 12-registrový organ s pedálom (6+4+2), pneumatická výpustka.
Hodejov; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, kostol ev. a. v., 1909, op. 686 – jednomanuálový 3-registrový bezpedálový nástroj, vzdušnice majú registrové kancely, traktúry sú pneumatické.
Hontianske Trsťany; okres Levice, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol sv. Bartolomeja, 1907, op. 594 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom (7+1), vzdušnice majú registrové kancely, traktúry sú pneumatické.
Horná Seč; okres Levice, Nitriansky kraj, ref. kostol, 1904, op. 442 – jednomanuálový organ s pedálom (zachovala sa len Angsterova organová skriňa s dvojmanuálovým organom V. Možného).
Horné Mýto; okres Dunajská Streda, Trnavský kraj, r. kat. kostol, 1912, op. 832 – jednomanuálový bezpedálový 4-registrový organ, vzdušnice majú registrové kancely, traktúry sú pneumatické.
Horné Semerovce; okres Levice, Nitriansky kraj, r. kat. filiálny Kostol Všetkých Svätých, 1899, op. 304 – jednomanuálový 5-registrový bezpedálový organ, mechanická zásuvka.
Hronec; okres Brezno, Banskobystrický kraj, r. kat. kostol, 1900, op. 317 – dvojmanuálový organ s pedálom.
Imeľ; okres Komárno, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol sv. Jána Krstiteľa, 1912, op. 829 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), pneumatická kužeľka.
Jasov; okres Košice-okolie, Košický kraj, r. kat. Kostol sv. Jána Krstiteľa (premonštrátsky), 1942, op. 1250 – trojmanuálový 41-registrový organ s pedálom.
Jelšovec; okres Lučenec, Banskobystrický kraj, r. kat. kostol, 1900, op. 647 – jednomanuálový organ.
Jesenské; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, ref. kostol, 1914, op. 946 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Kamenín; okres Nové Zámky, Nitriansky kraj, r. kat. kostol, 1901 – jednomanuálový organ s pedálom (zanikol koncom druhej svetovej vojny).
Kežmarok; okres Kežmarok, Prešovský kraj, r. kat. Kostol Panny Márie (paulínsky), 1904, op. 466 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Kežmarok; okres Kežmarok, Prešovský kraj, r. kat. farský Kostol Povýšenia sv. Kríža, 1907 – oprava.
Kláštor pod Znievom; okres Martin, Žilinský kraj, r. kat. kostol, 1902, op. 379 – jednomanuálový organ s pedálom (nie je známe, pre ktorý kostol bol zhotovený, keďže v obci sú dva r. kat. kostoly).
Kláštor pod Znievom; okres Martin, Žilinský kraj, Učiteľský ústav, 1905, op. 497 – jednomanuálový organ s pedálom.
Kolta; okres Nové Zámky, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie, 1913 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), prestavaný.
Komárno; okres Komárno, Nitriansky kraj, kostol ev. a. v., 1901 – dvojmanuálový 12-registrový organ s pedálom (6+3+3), mechanická zásuvka.
Košice; okres Košice, Košický kraj, Dóm sv. Alžbety, 1896 – trojmanuálový 55-registrový organ, mechanická zásuvka s barkerovými pákami (nezachoval sa).
Košice; okres Košice, Košický kraj, ref. kostol, 1886, op. 84 – dvojmanuálový 10-registrový organ s pedálom.
Košice; okres Košice, Košický kraj, r. kat. Kaplnka sv. Michala, 1905, op. 479 – 5-registrový nástroj.
Košice; okres Košice, Košický kraj, synagóga, 1911, op. 750 – dvojmanuálový 20-registrový organ s pedálom, vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Krakovany; okres Piešťany, Trnavský kraj, r. kat. kostol, 1913, op. 888 – jednomanuálový 12-registrový organ s pedálom (10+2), pneumatická výpustka.
Kráľovský Chlmec; okres Trebišov, Košický kraj, ref. kostol, 1908, op. 609 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom.
Lastovce; okres Trebišov, Košický kraj, ref. kostol, 1913, op. 861 – 5-registrový nástroj, vzdušnice s registrovými kancelami, traktúry sú pneumatické.
Levice; okres Levice, Nitriansky kraj, r. kat. Kostol sv. Jozefa, 1892, op. 160 – dvojmanuálový 11-registrový organ s pedálom (5+4+2), mechanická zásuvka.
Levice; okres Levice, Nitriansky kraj, Učiteľský ústav, 1896, op. 249 – 5-registrový nástroj (pravdepodobne zanikol).
Liptovský Trnovec; okres Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj, r. kat. kostol, 1908, op. 638 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom, vzdušnice s registrovými kancelami, traktúry sú pneumatické.
Ložín; okres Michalovce, Košický kraj, r. kat. kostol, 1896, op. 263 – 4-registrový nástroj, mechanická zásuvka.
Lučenec; okres Lučenec, Banskobystrický kraj, Učiteľský ústav, 1895 – 5-registrový nástroj, mechanická zásuvka.
Luhyňa; okres Trebišov, Košický kraj, ref. kostol, 1909, op. 681 – 4-registrový nástroj, vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Malé Trakany; okres Trebišov, Košický kraj, ref. kostol, 1911, op. 756 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom, vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Malé Zlievce; okres Veľký Krtíš, Banskobystrický kraj, kostol ev. a. v., 1910, op. 717 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom (7+1), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Muľa; okres Veľký Krtíš, Banskobystrický kraj, r. kat. kostol, 1910, op. 721 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), pneumatická výpustka.
Neporadza; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, ref. kostol, 1909, op. 662 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Nižný Medzev; okres Košice, Košický kraj, r. kat. kostol, 1892, op. 162 – dvojmanuálový 14-registrový organ s pedálom, mechanická zásuvka.
Nová Bašta; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, r. kat. Kostol sv. Štefana, 1939, op. 1196 – jednomanuálový 5-registrový organ s pedálom (4+1), pneumatická kužeľka.
Nové Zámky; okres Nové Zámky, Nitriansky kraj, ref. kostol, 1943, op. 1271 – dvojmanuálový 16-registrový organ s pedálom (nezachoval sa).
Ožďany; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, kostol ev. a. v., 1901, op. 367 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), mechanická zásuvka.
Panické Dravce; okres Lučenec, Banskobystrický kraj, r. kat. kostol, 1904, op. 454 – 4-registrový nástroj.
Pečeňady; okres Piešťany, Trnavský kraj, r. kat. kostol, 1907, op. 558 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom, nástroj zanikol.
Plavecký Mikuláš; okres Malacky, Bratislavský kraj, r. kat. Kostol sv. Mikuláša, 1898, op. 297 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom (7+1), mechanická zásuvka.
Podkriváň; okres Detva, Banskobystrický kraj, r. kat. kostol, 1914 – jednomanuálový organ s pedálom.
Prešov; okres Prešov, Prešovský kraj, r. kat. Kaplnka na Kalvárii, 1917, op. 945 – 5-registrový nástroj, vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Prešov; okres Prešov, Prešovský kraj, Učiteľský ústav, 1912, op. 812 – prestavba dvojmanuálového nástroja firmy Rieger, op. 45, pochádzajúceho z r. 1879. (R. 1946 nástroj preniesli do ev. a. v. kostola v Rokycanoch.)
Radnovce; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, ref. kostol, 1905, op. 494 – jednomanuálový 10-registrový organ s pedálom (8+2), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Rimavská Sobota; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, kostol ev. a. v., 1893, op. 199 – dvojmanuálový 10-registrový organ s pedálom (5+3+2), zásuvkové vzdušnice, pneumatické traktúry.
Rimavská Sobota; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, ref. kostol, 1910, op. 680 – dvojmanuálový 24-registrový organ s pedálom (12+8+4), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Sečovce; okres Trebišov, Košický kraj, ref. kostol, 1906, op. 513 – 4-registrový nástroj.
Skerešovo; okres Revúca, Banskobastrický kraj, ref. kostol, 1906, op. 545 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Stará Halič; okres Lučenec, Banskobystrický kraj, r. kat. kostol, 1913, op. 902 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Šintava; okres Galanta, Trnavský kraj, r. kat. farský Kostol sv. Martina biskupa,1886, op. 89 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), mechanická zásuvka.
Štiavnické Bane; okres Banská Štiavnica, Banskobystrický kraj, r. kat. farský Kostol sv. Jozefa, 1914, op. 920 – dvojmanuálový 14-registrový organ s pedálom (6+5+3), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Šudince; okres Krupina, Banskobystrický kraj, kostol ev. a. v., 1910, op. 707 – jednomanuálový 4-registrový organ s pedálom (3+1), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Tekovské Nemce; okres Zlaté Moravce, Nitriansky kraj, r. kat. kostol, 1906, op. 514 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom (nástroj zanikol).
Tisovec; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, r. kat. kostol, 1903, op. 417 – jednomanuálový 10-registrový organ s pedálom, vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Tomášovce; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, ref. kostol, 1913, op. 885 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Tornaľa-Behynce; okres Revúca, Banskobystrický kraj, ref. kostol, 1906, op. 529 – jednomanuálový organ s pedálom (zachovali sa len trosky), podľa katalógu mal nástroj 6 registrov, pneumatické traktúry.
Trenčín; okres Trenčín, Trenčiansky kraj, r. kat. Kostol sv. Františka Xaverského (piaristický), 1893, op. 185 – dvojmanuálový 16-registrový organ s pedálom (7+5+4), manuálové vzdušnice sú zásuvkové, pedálová má registrové kancely, hracia traktúra manuálových vzdušníc je mechanická, hracia traktúra pedála je pneumatická.
Trnava; okres Trnava, Trnavský kraj, r. kat. Kostol Najsvätejšej trojice (jezuitský), 1895, op. 82 – jednomanuálový 12-registrový organ s pedálom, mechanická zásuvka (nezachoval sa).
Trstená; okres Tvrdošín, Žilinský kraj, r. kat. farský Kostol sv. Martina, 1909, op. 650 – dvojmanuálový 14-registrový organ s pedálom (nástroj zanikol).
Tušice; okres Michalovce, Košický kraj, ref. kostol, 1907, op. 597 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom.
Vavrišovo; okres Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj, kostol ev. a. v., 1912 – ponuka na stavbu nového organa (nerealizovala sa).
Včelince; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, r. kat. farský Kostol sv. Štefana, 1883, op. 56 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom (6+2), mechanická zásuvka.
Veľká Ida; okres Košice, Košický kraj, r. kat. kostol, 1905, op. 482 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom.
Veľké Lovce; okres Nové Zámky, Nitriansky kraj, r. kat. kostol, 1910, op. 731 – jednomanuálový organ s pedálom (prestaval ho O. Vážanský).
Veľké Ludince; okres Levice, Nitriansky kraj, r. kat. kostol, 1908, op. 634b – jednomanuálový organ s pedálom (v 80. rokoch 20. storočia ho odstránili).
Veľké Trakany; okres Trebišov, Košický kraj, r. kat. kostol, 1895, op. 234 – jednomanuálový 9-registrový organ s pedálom, mechanická zásuvka.
Veľký Horeš; okres Trebišov, Košický kraj, ref. kostol, 1911, op. 784 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom, vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Víglašská Huta-Kalinka; okres Detva, Banskobystrický kraj, r. kat. kostol, 1913, op. 879 – 5-registrový nástroj.
Vinodol; okres Nitra, Nitriansky kraj, r. kat. kostol, 1907, op. 557 – jednomanuálový 6-registrový organ s pedálom (5+1), vzdušnice s registrovými kancelami, pneumatické traktúry.
Vlčany; okres Šaľa, Nitriansky kraj, r. kat. kostol, 1892, op. 178 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom (6+2), mechanická zásuvka.
Vlkyňa; okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj, r. kat. Kostol Panny Márie Ružencovej, 1892, op. 177 – jednomanuálový 7-registrový organ s pedálom (6+1), mechanická zásuvka.
Zádielske Dvorníky; ref. kostol, 1907 – 3-registrový nástroj.
Zvolen; okres Zvolen, Banskobystrický kraj, ref. kostol, 1913, op. 882 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom.
Autor textu: Marian Alojz Mayer
Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum (organy.hc.sk)
© Hudobné centrum 2025 www.hc.sk